Teamplay příručka

TEAM PLAY PŘÍRUČKA OD HRÁČE VIKTOR_DEMIDOV

Brouzdal jsem po ofiko fóru a narazil na zajímavý příspěvek od hráče Viktor_Demidov, který by se mohl hodit nejen začínajícím hráčům, ale buďto na něj nenarazili, anebo nejsou sto mu vlastními silami porozumět.  A tak, ačkoli nejsem právě nejzdatnější angličtinář (bez rukou si nepokecám), tak jsem za pomoci strýčka googla dokázal tento obsáhlý článek přeložit do jazyka, který je pro mnohé mateřský a zbytek mu dozajista porozumí :)

A bez dalších dlouhých řečí jdeme na to:

1. SPECIFIKACE TŘÍD

Každá třída má svoje vlastnosti a vybavení, kterých může být využito různýmy způsoby. A proto může být v některých situacích jedna třída lepší než jiná. Všechny třídy mohou spolupracovat, ale žádná nemůže být hrána samostatně. Níže uvádím krátké specifikace jednotlivých tříd.

1.1 ÚTOČNÍK / ASSAULT

Nejúčinnější třída pro agresivní styl hry. Tato třída má výbornou sadu schopností a vybavení, která může napomoci obsadit a ubránit vlajky či jiná klíčová místa. Nejdůležitější je, že mohou odhazovat ammo boxy, čímž doplňují munici spoluháčům. Přivolání posil (request reinforments) zase dokáže udržet tlak na soupeře. Pokud jste pod těžkou palbou a většina spolubojovníků padla, pomůžou vám dýmovnice, které zakryjí váš přesun před zraky nepřátel. Nálože C4 dokáží zničit vozidla, nebo zabít nepřátele ve velkém okruhu, pokud jsou použity správně. Avšak assaulti nejsou dobrými samotáři a to kvůli nedostatku palebné síly ve stísněných prostorách, nebo naopak na dlouhé vzdálenosti (ačkoliv zbraně se dají upravit ;) Zkrátka nejlepší je, pokud podporují tým, aby zvýšili jeho celkovou efektivitu.

1.2 INŽENÝR / ENGINEER

Inženýři jsou buď piloti a řidiči vozidel, anebo jejich lovci. Využívajíce RPG a min dokáží zničit jakékoli vozidlo. Na druhou stranu mohou jakékoli vozidlo opravit (pokud v něm nesedí nepřítel) a to i když sedí uvnitř něj. Nesmíme zapomínat ani na XM25 airburst grenade launcher, který je užitečný zvláště při likvidaci nepřátel na těžko dostupných místech. Další užitečnou schopností, je vidět stav poškození vozidel, díky čemuž se mohou rozhodnout zda je lépe vozidlo zničit, nebo opravit. Inženýři nejsou až tak závislí na týmu, ale dokážou jej podpořit ochranou před nepřátelskými vozidly.

1.3 ZDRAVOTNÍK / MEDIC

Zdravotníci dokáží uzdravovat zraněné a oživovat padlé. Mohou použít světlici (flare), díky které se spoluhráči padlí v jejím dosahu znovuzrodí poblíž. Bohužel je tato třída většinou hrána na způsob postavy Heavy z Team Fortress 2. Ano, mohou se sami uzdravovat a mají veliký kulomet, ale mohou být zabiti stejně snadno jako jakákoli jiná třída. Navíc kulomet většinou ztrácí efektivitu při boji nablízko. Medici rozhodně jsou týmovými hráči, jejich kulomet nabízí ohromnou palebnou sílu, ale pouze pokud není v pohybu a je dobře kryt, jinak se může stát velmi snadným cílem.

1.4 PRŮZKUMNÍK / RECON

Průzkumník je svými vlastnostmi předurčen k tomu, aby pomohl týmu lokalizovat nepřítele a usnadnit tak jeho zneškodnění. Pohybový senzor (motion sensor) se výborně hodí na ostřelované pozice, kde zachytí každý pohyb nepřítele ve svém dosahu. Pokročilý průzkum (advanced reconnaissance) pomůže označit až 5 nepřátel najednou. Taktický výběr cíle (tactical target selection) dovolí rozhodnout o nejslabším nepříteli a odstřelit jej bez nebezpečí označení. Protipěchotní miny claymore jsou užitečné k ochraně přístupových cest a minometný útok (mortar strike) dokáže zničit celou skupinu nepřátel najednou. Pomocí infiltrace (combat infiltration) bude o hodně těší vás označit. Tato třída může celkem dobře fungovat samostatně, ale taky dokáže dodat týmu podporu. Campení za vlastním spawnem a sestřelování náhodných nepřátel na vzdálenosti delší 200m, není až tak efektivní, jako jeho nasazení přímo v poli. Avšak pozor na souboje na blízko.

2. TÝMOVÁ HRA

Hrát jako tým je ta vůbec nejdůležitější věc vedoucí k snadnějšímu a rychlejšímu vítězství a je závislá na každém jednotlivém členu skupiny. Je to samozejmě jeddnodušší s vašimi přáteli nebo členy klanu a pokud používáte nějaký VoIP program, než chat ve hře, nebo (nedej bože) bez komunikace.

2.1 TÝM TVOŘENÝ VEŘEJNOU SKUPINOU

Asi nejtěžší je sestavit tým pokud nejste medic, ale ani to není nemožné. Zdravotníci totiž uzdravují a oživují a tak se většina hráčů drží poblíž. Je důležité zeptat se ostatních, zda nechtějí jít s vámi a poté jim zadávat další dílčí
úkoly. Pokud nejste zdravotník, je to o něco složitější. Můžete se pokusit najít zdravotníka a zůstat s ním. Pak se k vám začnou připojovat další a další hráči, až se stanete skupinou. Ty nejlepší skupiny se dokáží ochránit před vším, protože obsahují všechny třídy, ale většinou to tak nebývá. V tom případě se musíte spokojit s tím co máte a pokusit se fungovat. Pokud budete dobře velet, hráči se naučí poslouchat vaše rozkazy, skupina se stane účinnější a hráči ji nebudou opouštět. Ale co když se všichni připojí k vám a nebude nikdo, kdo by ohlídal ostatní vlajky? Klídek, bude trvat ještě velmi dlouho, než se všichni naučí spolupracovat. Do té doby se snažte dostat co nejvíce lidí na jedno místo, protože přečíslení je nejsnadnější způsob, jak zvítězit v přestřelce.

2.1 TAKTIKA

Držte pospolu, ale ne moc natěsno. Staly byste se snadným cílem pro granáty, C4 a minomety. Zaberte širší prostor, dívejte se do všech stran, aby vás nepřítel nepřekvapil z boku. A samozřejmě pozor na odstřelovače. Vždy mějte vyhlédnutý nějaký kryt a dobré je mít zvolenou ústupovou cestu. Jakmile jste zranění, nahlašte to zdravotníkovy a počkejte v krytu na ošetření. Stejně tak pokud vám dochází munice, upozorněte útočníka, ale stále udržujte palebnou převahu, třeba pistolí. Vždy označujte nepřátele, je jedno jaká jste třída, protože váš průzkumník nemůže mít oči všude.

2.3 VÝHODY

Vaší největší výhodou, pokud jste ve skupině je, že máte více zbraní, více očí, prakticky nevyčerpatelnou munici a o mnoho více zdraví než váš osamocený nepřítel. Vídíte víc, střílíte lépe, můžete být uzdraveni, nebo oživeni, můžete si doplnit munici. Na otevřených prostranstvích nemusíte vyhledávat odstřelovače, ale pokud jej spatříte, oznamte to svému odstřelovači a ten už se o něj postará. I když je zabit, zdravotník jej zase oživí. Inženýři zničí tanky a útočníci váš tým taky neohrozí, pokud se nedostanou velmi blízko, nehodí vám pod nohy pár náloží C4 a váš tým nebude příliš semknutý.

2.4 NEVÝHODY

Skupina je mnohem lépe zjistitelná než samotný voják, takže může být neustále pod palbou. Ale její šance na přežití je vyšší.

3. ROLE VE SKUPINĚ

Každý může ve skupině plnit různé úkoly, ale nejúčinnější je pokud jsou úkoly založeny na specifikaci třídy.

3.1 ÚTOČNÍK / ASSAULT

Útočník je nejlepší na pokrytí spoluhráčů, kteří plní své dílčí úkoly. Samozřejmě doplňuje munici a to všem poblíž, ne jen své skupině. Hlavně by se měl soustředit na řešení přestřelek. Nejspíše bude často oživován, ale je to pořád lepší, než kdyby zůstal mrtev (méně kulek pro nepřítele).

3.2 INŽENÝR / ENGINEER

Řidiči a ničitelé nepřátelských vozidel. Pomohou prorazit i ty nejtvrdší linie a odrážet protiútoky. Pokud vidí vozidlo ohrožující skupinu, vždy se pokusí jej zneškodnit. Pamatujte, že rakety do RPG a miny se vám doplňují z ammo boxů, také se nebojte je použít. Pokud není poblíž vozidlo, hlídá křídla skupiny, kvůli slabé účinnosti zbraní na delší vzdálenosti. Nepoužívejte RPG proti pěchotě na dlouhé vzdálenosti, nepřítel může snadno uskočit.

3.3 ZDRAVOTNÍK / MEDIC

Hlavní úkol zdravotníka je udržet skupinu bojeschopnou. Používejte medic boxy, defibrilátory i světlice abyste udrželi členy týmu naživu. Vy jste ten, kdo drží skupinu pohromadě a pokud zklamete, nic dalšího už nepomůže. Pokud není nikdo zraněn a v okolí nejsou odstřelovači (Sniper combat awarness je velmi užitečný), použijte kulomet ke krycí palbě a hlídejte křídla. Nikdy nikam nechoďte sami. Jste klíčový hráč skupiny. Pokud zemřete, vaše skupina se rozpadne.

3.4 PRŮZKUMNÍK / RECON

Vaším úkolem budiž likvidace nebezpečných cílů a to v tomto pořadí: odstřelovači, zdravotníci, střelci z lafetovaných zbraní, útočníci a nakonec inženýři. Taky jste uši a oči vašeho týmu. Prozkoumávejte širší okolí skupiny, přičemž se nemusíte držet se skupinou. Ale buďte pouze tak daleko abyste si udrželi dobrý přehled o situaci. Prozkoumávejte okolí bez, i za pomoci teleskopu. Pokud se přesouváte používejte pistoli nebo brokovnici pro zvýšení účinnosti na krátké vzdálenosti a nezapomeňte na možnost, že se nepřítel může objevit i za vámi.

3.5 VŠEOBECNĚ

Všichni plní úkoly založené na třídě. Pokud neplní tyto úkoly, nebo pokud je plní jiný hráč, plní obecné úkoly. To znamená dávat pozor na křídlech, základní průzkum pro odstřelovače a podpůrná palba. Někdy to může být složité. Všichni střílí na nepřítele v čele a nikdo nehlídá boky, pak je dobré rozhlédnout se, zhodnotit situaci a určit kdo bude střílet a kdo hlídat.

4. SKUPINA V OTEVŘENÉM TERÉNU

Není sranda pokud vás nepřítel zastihne na otevřeném prostranství a zabíjí vás jednoho po druhém. Pokud se chcete účinně bránit, musí minimálně 1/3 týmu opětovat palbu. Snažte se střílet co nejpřesněji a nestřílejte všichni na jeden cíl pokud jich je víc. Jako první věc si musíte najít kryt. Zdravotník by se neměl krčit v krytu, ale běhat a hopkat okolo jako blázen a oživovat padlé spoluhráče. Pokud jej nikdo nekryje, musí to udělat sám. Přidřepnutím a přesnou střelbou může pomoci zatlačit nebo zničit nepřítele. Pokud není poblíž vůbec žádný kryt, útočník hodí dýmovnici a celá skupina se přesune, aby se připravila na další střet.

4.1 BOJ V ZÁSTAVBĚ

Zástavba se povětšinou skládá z rovných ulic, křižovatek a někdy parků. V parcích je celkem jednoduché najít si kryt. Je zde spousta keřů, balvanů zídek a dalších věcí, za které se dá schovat. Pokud jste vážně zraněn, ukryjte se, hlídejte křídla a čekejte na posily. Pokud jste na křižovatce, zůstaňte za rohem a střílejte zpoza něj. Pokud jste napadeni na rovné ulici, zaklekněte u zdi a kryjte jednu stranu ulice dokud ostatní nepostoupí do dalšího krytu.

4.2 BOJ MIMO ZÁSTAVBU

Příroda v Battlefieldu je obvykle plná skal, stromů, všelijakých vyvýšenin nebo prohlubní, které mohou posloužit jako kryt. Zbytek je stejný jako výše, opětujte palbu a hlídejte křídla aby se ostatní mohli přesouvat.

5. BOJ PROTI SKUPINÁM

Šance, že zneškodníte dobře organizovanou skupinu, zvláště pokud jste sám, je mizivá. Nejlepší je jako první odstranit zdravotníky a to buď jako odstřelovač, nebo bleskovým útokem na blízko s brokovnicí. Jakmile jsou zdravotníci zneškodněni opět se ukryjte a dále pokračujte v eliminaci zbytku týmu.

6. SHRNUTÍ

Po přečtení tohoto článku by vám mělo být jasné, že organizovaná skupina je silnější než jednotlivci. Jsou mnohem lepší na otevřených prostranstvích a na opevněných pozicích je mnohem těžší je prorazit a zůstat naživu. Klíčovou postavou skupiny je zdravotník díky schopnosti uzdravovat a oživovat. Někdy mohou být zdravotníci nahrazeni několika útočníky s vylepšením povolání posil, díky kterému se hráči spawnují přímo u nich. Je to riskantní a záleží to na strategii skupiny.

Toliko autor. Já jen doufám, že se rozpoutá bouřlivá diskuze, ze které vzejdou další nápady a postupy.

Ještě na závěr: pokud by někdo udělal lepší překlad, ať ho zveřejní a tohle se smaže. Důležité je, aby to pomohlo všem.

 1. Johncze (admin)

  Opět pěkný a určitě poučný článek. Hodně se tu opírá o mediky, ale realita je taková, že kolikrát v týmu žádný není a nebo nemá třeba defíky. Když mě někdo oživí, mám skoro svátek, takže se spíš spolíhám na injekce :); můj názor.

  Jinak takovou skupinu si dokážu představit snad jedině na KATu přes TS, kde už párkrát něco takového bylo a fungovalo to jako hodiny od Švýcarů :)

  • selda

   Tak u mě je realitou spíš to že 3/4 týmu jsou medici,všichni s mg36 a ani jeden nemá defib..

  • JanezV Autor příspěvku

   Jj, souhlas. Tudle jsem na Omanu řval jako idiot o lékárnu a najednou, kde se vzal, tu se vzal zachránce Tribon :) A pak to celkem klapalo. Do doby než se odhlásil a já tak musel lovit náhodně odhozené krabice

 2. imkovrabel

  +1 pro novaki dobre

 3. VendaV

  Pěkné, ale je to horší s organizací, já preferuji skupinky po 2, je to méně nenápadné.

  • Chico

   Me se libila spoluprace s jednim assaultem(jmeno ted nevim), ten pravidelne hazel krabice s munici na urcita mista.S jistotou jsem vedel kam se muzu pro munici presunout a nemusel sem ho primo hledat :)

   • Morte_cz

    jo to ja vzdycky rvu o munici a nic .. kolikrat v tymu mraky mediku na vsechny rvu medik a krabici hodi sotva jeden nebo nikdo … ja vetsinou brouzdam po ruznych serverech ale vetsinou se spoleham jen na sebe .. tzn. mit dost injekci

    • kelnar11

     Nejhorší je jak např. přede mnou stojí ing. a volám opravy a on nic, je mu jedno jestli bouchne tank, nebo heli hlavně že si nahrabal svoje combo killy….

     • Lamka

      Ja teda temer neopravuju, pac ty lidi zustanou mezi nepratelema a neodjedou z5 do bezpeci a riskovat krk kvuli oprave nejakyho tanku, kterej stejne nezije moc dlouho se mi nechce…spis mne stve ze nikdo nepouziva trasery…:(

    • Chico

     prijde mi, ze medici mimo KAT server jsou zalozeni jen z duvodu aby mohli healovat samy sebe.To same assaulti s munici.Videt nekoho kdo opravdu podporuje tym je skoro vyjimecne…

     • Morte_cz

      presne tak ..

     • Th4t_w11l_B3

      No já osobně, když hraju medika, běhám, a medik boxy hážu pořád, kde je teammate, tam hodim….dostanu body, on killy a oba jsme živí, co víc si přát :D

     • Slava

      Já hraji za asaulta, snažím se když můžu pomoci ale nikdo nechce tým tvořit :) Každej solo. Dřív jsem hrál za medika, ale mohl jsem se ulítat a nikdo se mnou nechodil :D Tak jsem se jednoho podzimního večera tak strašně n***l že jsem si přehodil body z oživování a healení na rychlí běhání, vidění soupeřovic Hp a zvíšení hp na 110. Běhám sám, jsem spokojenej a na mrtví spolubojovníky už skoro nenarážím.

      Je to škoda, já jsem týmovej hráč ale tady ti hráči mi mojí iniciativu udupali :D

     • Sailem

      Slava: Máš recht, jedinkrát jsem viděl, že hráči jeli skutečně jako tým a to když hráli Carry a spol. Naštěstí jsem byl na jejich straně :) Jinak jsem zkoušel hrát za medika, ale když jeden hráč zařve medik na jednom konci mapy, druhej zařve na druhým konci mapy a já jsem na třetím konci… Krom toho jsou všichni rozlezlý po celý mapě, všude prasklý srdce a lítáš tam jak hadr na holi.

     • Fercik

      ojee teamwork ? a to je k cemu ? nikdy se nespolehej na druhe jen se sklames kdyz mas potrebu aby team hral fakt jako team bez hrat jine hry jako GRO na p4f nikdy cely tim spolupracovat nebude ;)

 4. Fercik

  hezky sepsané ale ja na tymi nikdy nebyl porad radeji hraju solo nerad sem s nekym skupina ale tym podporuju ozivuju porad kdyz vim ze mne to taky nezabije
  no a s assaultem krabicky hazim porad ale skoro nikdy za nikym nebezim

 5. Dr_Eric_Foreman

  Teorie je to dobrá. V bitevní vřavě se však s organizovanou skupinou setkáte málokdy, protože každej druhej tam pobíhá jako neřízená střela zaslepená jen honbou za zkušenostmi či počtem killů.

 6. vojtavitek

  zajímavé… ale je to jen takové písemné shrnutí toho co všichni víme ;)

   • JanezV Autor příspěvku

    Taky nikdo neříká, že je to určeno pro zkušené hráče :-p Takové už toho nikdo moc nenaučí ;) Je to určeno předevšímm nováčkům a těm kdo si nejsou zcela jisti jak podpořit tým

    • vojtavitek

     ovšem. já sem taky neříkal že ty říkáš že to neni pro zkušené hráče, ale pro nováčky :D

 7. JanezV Autor příspěvku

  Je třeba si uvědomit, že tady autor popisuje jak by to mělo vypadat. Samozřejmě, že bez TS je to prakticky nemožné. A ano, celá spolupráce je postavená na kvalitním medikovi, který má defiky. Protože jinak začnou odpadávat členové skupiny a jde to do kopru. A pokud nehrajete na serveru s VELMI kvalitními hráči, tak něčeho takového nemůžete jen tak dosáhnout. Čili, váení kolegové KAŤáci, kdy uspořádáme trénink?

  • Espiritu1938

   Já jsem pro pořádné nacvičení a častější hraní pospolu. Od toho jsme tým. Né abychom se celé dny vraždili mezi sebou

   • JanezV Autor příspěvku

    Taky bych radši kdyby byli tréninky třeba jednou týdně. Otázka je jak moc to bude vyhovovat ostatním…

    • vojtavitek

     meli byste si(KATaci) udelat nakej trenink proti náhodně sestavenému týmu nekataků :D se trnuje nejlíp pak ((HL8SIM SE JAKO DOBROVOLNÝ NEKATÁK :D ))

    • vojtavitek

     tak určiěěěě :D

     • BruceCZWillis

      Klucí jdu do toho s Váma. Jsem léčebně-zabijácky naloženej medik :D

 8. Ujfy

  Líbí se mi obsah, dobrý nápad, ale ještě více oceňuji to, že sis dal tu práci s překládáním, +3 :)

  • JanezV Autor příspěvku

   Ono to zas tak děsný nebylo. Prostě jsem si řekl, že tu takovej článek ještě není. Tak jsem se do toho pustil. Samozřejmě po první hodině datlování jsem toho začal litovat :D Ale dotáhl jsem to a jsem rád, že to tolik lidí zajímá

 9. Squien

  MOOOOOOOC dlouhý :D,aspoň budu moct číst večer v posteli na dobrou noc :)

 10. soldier601

  Pěknej článek! ale vyzní mi to jako že medik je hlavní tahounem celého dění a inženýr je tu jako dokonalej samotář,kterej si jde po svým:D

  • Morte_cz

   však máš taky trochu pravdu .. když se v týmu najde dobrej medik tak to jde opravdu znát .. a za ingu se to expi s trochou stesti samo :D (ono kdyz ma raketomet, granatomet, granaty, slusnou primarku a jeste pistol v zasobe to se to pak kiluje ;) )

  • JanezV Autor příspěvku

   Ono hodně záleží na mapě. Na Infantry je ti Ing k prdu. A zase třeba na Omanu se ani moc nevyřádí assault, pokud neumí dokonale s C4, nebo nemá helinu/jet nebo jiný vozítko. Ale medik je potřeba vždycky, protože ať už skape kdokoli z týmu, tak bude prostě chybět…

   • Timanris

    náhodou s ingákem je na infantry pěkná sranda :D

    • JanezV Autor příspěvku

     Ale to zas jo :) ale tomu týmu nic moc nepřinese. V podstatě je to jen další zbraň a to by zas byl možná užitečnější assault. Ale je to všechno OBECNĚ, samozřejmě záleží na konkrétním hráči

  • lariusvaro

   Neřekl bych, že to bylo takhle myšleno…. Na druhou stranu, medik fakt stmeluje tým (jedíně on má šanci ho okolo sebe udžet oživováním a léčením).
   Co se týče inženýra (třeba zrovna mě :-) ), tak jako samotář moc dlouhou kariéru neudělám… problém je, že zatím jsem asi měl štěstí jen na lidi, kteří všude hráli jako samotáři… (za jakékoliv povolání…) a tak mi po vystřílení 6ti raket a vyhození mých min nezbylo než dělat kariéru střelce :-(

   • Morte_cz

    .. jo to znám to tě pak vážně štve že tě všichni assulti na serveru ignorujou

  • Squien

   Vůbec nechápu jk na to :D

    • Squien

     Dělám všechno možný a leda velký kuloví lol.

 11. jindrajcz

  jo tak to je hodně dobry članek pročetl sem si to a ja na zničení skupiny používam C4 upevněná na vozidle je to velice efektyvní na ničení nepřatel jak v tanku tak i skupiny takže ti co neznají doporučuji akorat musíte vistoupi nechat aouto trochu dojet a rychle odpalit jinak je tam šance že to odpalíte i se sebou ale nekdy to ani jinak nejde hold kamikadze se nekdy taky hodí ale je lepší se snažit přežít a ještě nekoho zabít :D ale myslím že to většina z vás dobře zná :D

 12. Stg.michael2

  ++1

 13. Viktor_Demidov

  Ahoj!
  I was searching for usefull tools when i hit that :)
  Im glad to see my text translated – more guys will be working together.
  Greetings from north neaughbours ;)
  VD

  • Fercik

   Nice to somebody from forein country on ouf web and how did u find that ahoj ? :D

 14. Viktor_Demidov

  If you mean web – google searched it when i was looking for tools and useful guides.
  If you mean ahoj – krtek teached me :)

 15. Samitho

  Team work leda s kámošema cez skype :D

 16. Chas3_cze

  presne, taky uz sme s kamosema zjistili, ze moc casto spolubojovnici nepomahaji s lecenim ani nabojema :)) nastesti my to vytvoril tak, ze nas je dohromady co P4F zaclo hrat 8 a od kazdy tridy mame jednoho, tak kdyz see povede hrat ve stejnym tymu, tak je to super :))

 17. ApparoX

  Super rada. Rad hravam týmovo. Dufam že to pomôže :P :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *