Engineer a vše kolem toho

Rozhodl jsem se udělat článek o engineerovi a dalších věcech, které s ním souvisí. Jelikož je zde na webu o něm velmi málo článků. Toto je i taková menší příručka pro začátečníky.

Engineer má jednu velikou výhodu, jako jediný se může hned od začátku úspěšně bránit proti všem druhům vozidel (assault se muže částečně bránit až na vyšším levelu pomocí C4 a medic a recon skoro vůbec).
K tomu slouží výborná věc jménem RPG a tracer dart. Zato ale má menší šance při boji muž proti muži kvůli horším zbraním.

Vybavení: RPG a tracer dart, pomocí toho druhého označíte cíl (udělá se čtvereček) a vyšlete raketu z RPG (pozor, nelze volit mezi cíli, v případě více cílů si raketa prostě jeden vybere). Lze střílet bez zaměření cíle, musíte ale zaměřovat ručně. Hodí se to proti pěchotě a blízkým cílům a tehdy, nemáte-li čas na zaměření. Ze začátku máte jenom dvě rakety, to je málo a proto je možné investovat bod do tréninku a zvýšit si jejich počet o další dvě (lze jen dvakrát), takže maximum 6 raket. Lze je také doplňovat z bedýnek s municí. Je velmi účiná.

Engineer má jako hlavní zbraň SMG.
Vehicle repair tool, jakási „vrtačka“, která opravuje vozidla (pokud je uvnitř spojenec, tak za to jsou i zkušenosti). Zprvu opravuje pomalu, ale také zde jsou vylepšení, a je jich vcelku hodně.
Miny, velmi dobrá věc proti vozidlům, zvlášť proti těm, co vás chtějí přejet (můžete je vzít s sebou :) ) Bohužel tam není věčně a vypadá to, že po vašem respawnu  zmizí. Já  s sebou mám vždy jednu, na většinu vozidel to stačí.
XM-25, málokdo tuto „superzbraň zná pod tímto názvem, je to „obyčejný“ granátomet. Střílí velmi rychle ale hodně skáče, dá se střílet s i bez zaměřovače, automaticky určí vzdálenost, kde granát vybouchne ale lze ho upravit kolečkem (ty čísla). Je účiný na vozidla a velmi na pěchotu (většinou stačí 2 zásahy). Pokud si nehrajete s odpočtem, vybuchuje okamžitě po nárazu. Po prvním bodu má jen 2 zásobníky po 4 střelách. Dají se s ním odstřelovat i helikoptéry (pokud se trefíte do té mále na  Dragon Valley, tak jí to ubere celkem dost a trošku rozhodí řízení), ale musíte střílet bez zaměřovače  nebo s manuálním nastavením vzdálenosti (automat do vzduchu neumí). Tuto zbraň mám velmi rád.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To bychom měli výbavu, teď něco k taktice a nějakým radám:

 1. Nehrajte Sharqi a Basru, nejsou tam vozidla a jste prakticky k ničemu. (Velké levely, které mají dobré zbraně můžou, ale jsou znevýhodněny.)
 2. Opravujte spojenecká vozidla, dostanete za to zkušenosti a pomůžete tak týmu.
 3. Můžete opravovat AA, tím můžete prodloužit jejich životnost a taktéž pomoci týmu.
 4. Užívejte hodně vozidla, díky vaší možnosti opravovat mužete zajet někam dál a vozidlo si opravit a pokračovat v boji bez potřeby čekat na někoho.
 5. Pokuď jste na zadních místech v  helikoptéře nebo přepravního auta, využijte možnosti RPG a zaměřovače či granátometu nebo min, můžete takhle pomoci zbytku posádky a sobě od pronásledovatelů!
 6. V některých místech v helikoptérách lze helikoptéru opravit, využijte toho!
 7. Pokud vás chce něco přejet, hoďte před sebe minu, vezmete ho při nejměnším s sebou a dostanete nějaké body nebo někdy zvládnete útéci.
 8. Nestřílejte s RPG na velmi blízké cíle, nemáte-li jinou možnost, v případě výbuchu vozidla zemřete a pokud nevybouchne, budete zraněni.
 9. S RPG lze střílet i na pěchotu, ale raketa hodně rychle klesá, pomatujte na to!
 10. RPG nepřeletí celou mapu, nestřílejte jen proto, že vidíte čtvereček!
 11. Nepokládejte miny preventivně, mohly by vám chybět, viz bod č. 9.
 12. Nestřílejte na minu, nechcete-li ji odpálit, jste-li blízko, zabije vás!
 13. Investujte nějaké tréninkové body do vozidel, viz bod č. 6.
 1. Johncze (admin)

  Ač s několika body nesouhlasím, tak dobrá práce.

  Min doporučuju mít maximum a házet je preventivně na časté trasy (2 si třeba nechat).
  A rozhodně aspoň občas hrát na pěších mapách, dost to procvičí reakce, hlavně na KATu :)
  A RPG třeba na Mashtuuru v pohodě přeletí až na druhý konec mapy.

  Ale je to věc názoru :)

  • VendaV Autor příspěvku

   Jenže já mám jen jednu a více bodů postrádat nemohu :(
   Ona to je pěkná rakce, P90 až na to, že má hodně nábojů a je celkem přesná je šmejd a skoro nikdo nejde zabít, takže to jde jen RPG nebo granátometem.
   To RPG: někdy jo, někdy ne, na Dragon V. mě nedoletěla.

   • Johncze (admin)

    tak DV je opravdu veliká, tam to už je daleko :)
    jasný no, pokud máš malý level, tak to jo

    • VendaV Autor příspěvku

     Jenže já to mám už rozpočítaný, a nevýjde to. A ty miny používám jen na tu obranu, takže i za koupené body je rozšiřovat nebudu.

 2. Molopin

  Taktéž s několika body nesouhlasím a pár bodů bych i raději opravil. Nýbrž se mne zdá, že je sepisoval hráč, který za toto povolání nehraje dostatečně dlouho na to, aby se naučil určité zásady a zvyky, které může od ostatních hráčů očekávat.

  Ovšem musím vytknout jednu velkou chybu v tomto článku, která si zaslouží přednostně opravit.

  ENGINEER – Má hodně velké šance při boji z blízka

  ENGINEER – Je povolání Multifunkční, které je schopno se bránit všemu a skoro odkudkoliv.

  ENGINEER – Je velice produktivní člen na mapách jako jsou Sharqi a Basra

  Otázka je, jak velice umí hráč za toto povolání hrát a jak je s tímto povoláním sžitý.

  ENGINEER – A na konec, engineeři hrajte opravdu hrajte infantry mapy a nebojte se jich, zlepšíte si tím tak své reflexi pro střelbu ze zbraně (SMG, pistole).

  • VendaV Autor příspěvku

   Já to bral ze své zkušenosti a infantry mapy vydělávaj mááááálo. A to je moje první postava a hraji za ni dost dlouho.

   • vojtavitek

    tak „mááááálo“ říkáš? podle tebe je 4000xp – 8000xp na infantry mapách málo? já bych spíš řek že si tam neměl napsat „Nehrajte Sharqi a Basru, nejsou tam vozidla a jste prakticky k ničemu. (Velké levely, které mají dobré zbraně můžou, ale jsou znevýhodněny.)“ ale „jestli vám tato hra moc nejde(obvzlášt pak střílení) jako mě,tak nehrajte Sharqi a Basru, nejsou tam vozidla a jestli neumíte střílet se zbranemi a hrát tuto hru,jste prakticky k ničemu . (malé i Velké levely, které mají dobré zbraně můžou, budou na tom stejně jako kdokoli jiní a možná protože maj inženýři nejrychlejší Zoom ze všech tak budete lepší než 80%serveu a procvičíte si reflexy)

  • VendaV Autor příspěvku

   S tím bojem máte pravdu, ten jsem odstranil.

   • Molopin

    je pravda, že pokud se bavíme o „expení“ postavy je jsou lepší mapy jako Oman, Dalian, DV apd..ovšem..to se bavíme o tom, že je to pouze lehčí se „vyexpit“ na těchto mapách…Na Omanu apd je každý super, nýbrž je tam mnoho možností jak vydělat pár xp….já tam mám kupříkladu za jednu hru kolem 10 000 bodů v průměru…ovšem spíš je to dolní hranice. Ovšem, již mám lvl 25 a o xp mne nejde..tak si tuto hru užívám trochu jiným způsobem. A přidávám se k Fercikovi…Máš se ještě co učit..zatím máš málo zkušeností.

 3. Fercik

  hezky zepsaný ale taky jak se divam tak o tom ingovi vim o hodne vic než ty ale to bude tim že to hraju určite i podstatne déle
  miny si de lehko namnožit tady je članek http://www.czechbattlefield.info/clanky/tipy-a-triky-10-ukradnete-si-minu/
  funguje to jestli se podivaš na video s akce hon na američani tam je jasny dukaz že to funguje ;) taky k SMG presny opak mají málo nábojú v zásobníku pp19 a p90 sou vyjimky jinak to neprekročí ani 25 bez vylepšení nebo +3 taky s ingem mne to nejvic bavi na leteckych mapach ale infatry pro neho taky nejsou cizí
  XM25 super vec souhlasim

  • VendaV Autor příspěvku

   To znám. Ale než jich nasbírám víc, zastřelí mě. A štve mě to, že po respawnu zmizí (ty položené).

 4. Stg.michael2

  pekny članok ale myslim že si zabudol že mina sa da zobrat ked do nej „zavrtaš“

 5. Jezichlup

  Docela dobrý článek a jako Engineer s tebou v některých bodech nemůžu souhlasit ;-)

 6. Jezichlup

  A ještě k tomu boudu 1 v taktice s tím nesouhlasím vůbec naopak je to výhoda být Engi na Infantry mapách

  • VendaV Autor příspěvku

   Pro nižší levely bych řekl, že ne. Pokud nemají hned zbraně za několik tisíc fundů a mají ty základní, a ty za moc nestojí a na Kat by nováčci chodit neměli, protože je tam plno velmi vysokých levelů (Tribon, Theo), to nováčky odrazuje od hraní. A pokud mají body ve vozidlech nebo ve své profesy, tak mají nevýhodu (začátečníci)

   • Chico

    U vsech classu na nizkym lvlu muze mit novacek problemy, kdyz potkava lidi s lepsi vybavou.Jedina svetlejsi vyjimka je podle me medic.Ten, diky medic boxum, dokaze prezit o neco dele :)
    Infarty mapy a ing:Zalezi na to na jakej server se pripojis.Kdyz maji omezeni,ze nemuzes pouzivat miny,RPG nebo grenade airbust tak to jiste zamrzi. Ale i „pouhym“ smg se da dobre hrat(To se mi to keca,kdyz mam ze setu MP5+vylepseni :D )

    • VendaV Autor příspěvku

     No to jo, já mám P90 jen s tactical stock, a ten je celkem na nic. CO pak mám dělat, když potkám někoho s nej těžkým kulometem?

     • Chico

      Tezky kulomety(myslis asi ty od medicu) pomerne dlouho zameruji a pri strelbe od pasu to ma docela rozptyl.To se tezko radi,vzdy se najde nekdo, kdo vystreli rychleji nez ty,nebo te prekvapi nekde z boku :)

 7. kelnar11

  Eh souhlasím hrát s Ing. na malých mapách není ke škodě… jinak na body do vozidel já seru a dám je raději do min atd. a P90 jsem si koupil taky a i když mám na tom tactical stock viper mags a predator barrel tak stejně to není kdovíjaká paráda… zkus UMP nebo pokud máš odemknutou MP5 tak neváhej. Jinak chybička u XM-25 granátometu kolečkem myši si nenastavuješ čas do výbuchu ale vzdálenost kde má granát bouchnout.. doporučuju používat na týpky za zdí a namířit na zeď (granátomet sám určí vzdálenost) a natočit si +1 až 2 metry a týpek o sobě neví. :-) Ale pěkná práce.

  • Chico

   Hmmm,granatomet by byl dobrej pomocnik pro snipera.Presne by vedel jak daleko je od nej cil a jak si ma nadsadit :)
   Jinak to vypada na dobrou vecicku,nevim ale jestli me na to budou nekdy vychazet train pointy :)

   • Chico

    Tak sem trochu prehazel skilly a pouzivam airbust.Opravdu sikovna vec :)

 8. Miroslav612

  super rady.. ale ked má opravár zbran napríklad MP5 klidne by uhrál i BASRU,ale zasa tie RPG strielat do ludi je tiež nepraktické.

 9. VendaV Autor příspěvku

  Celkem ano, ale je to zábava, s granátometem taktéž.
  Jistě, MP5 je dle mého nej. zbraň pro ing. .

  • Miroslav612

   ano určite ano je najlepšia,rychlo striela a je presná.
   ja mam zatial MP7 a aj granatomet a je super kombinácia.

 10. Morte_cz

  jo zajimavy článek a hlavně komenty pod nim ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *